Вимірювання малих величин (також відомий як "спосіб рядів" або "метод рядів") це реально перша лабораторна робота, яку можна провести у сьомому класі, вже в перший місяць вивчення фізики.

Існує два стандартних ("класичних") способи проведення цієї лабораторної роботи.

Перший це визначення товщини дроту (шляхом намотування дроту на олівець або лінійку). Другий варіант – вимірювати діаметр крупинки рису, бусинок тощо (шляхом складання крупи або бусинок в рядочок).

Зображення справа – скриншот з презентації "Метод рядів", портал "На урок"

Ми у "Квантовому Леві" переконані, що потенціально перша в житті лабораторна робота з фізики заслуговує на те, щоб бути сучасніше та цікавіше. Окрім того, "класичні" лабораторні роботи може бути складно провести. Якщо "бусинки" великі, учні справедливо запитають, навіщо використовувати метод рядів. Якщо бусинки маленькі, лабораторна робота може стати занадто складною у виконанні і ризикує перетворитися на вправу з мілкої моторики.

Ми пропонуємо замінити ці "класичні" завдання на, нашу думку, простіші та цікавіші

Вимірювання товщини паперу

Це також доволі класичне виконання цієї лабораторної роботи, яке на нашу думку, простіше та має декілька переваг.

  1. Неможливість скористатися жодним іншим методом окрім методу рядів.
  2. Дуже наглядна візуалізація (50-100 аркушів підручника набагато більш наглядні ніж десяток мотків проволоки чи рядочок бусинок)
  3. Можливість тренувати "нестандартні" приставки СІ, можливість наочно "познайомитися" з величинами порядку мікронів.
  4. Можливість потренувати "прикладну арифметику" та з'ясувати кількість аркушів у книзі використовуючи нумерацію сторінок
  5. Можливість реально і легко провести цю роботу, без специфічного обладнання, в класі або під час дистанційного навчання, – а не робити "лабораторну за фотографіями" 

Задачею цієї лабораторної роботи є оцінити товщину аркушу паперу, маючи книгу (рекомендуємо використати якусь "стандартну" книгу, яка є у всього класу, ідеально підійде підручник фізики). Для цього треба виміряти товщину складених листів паперу та розділити на кількість сторінок

Але існує на нашу думку навіть ще цікавіший варіант для цієї лабораторної роботи:

Вимірювання розміру пікселя смартфона

Для проведення цієї роботи, треба познайомити учнів з поняттям "пікселя" (найменшої одиниці сучасного екрана) та поняттям "роздільної здатності" екрана, тобто кількості пікселів на екрані. Також можна познайомити учнів з поняттям "щільності пікселів".

Для проведення роботи потрібно:

  • Дізнатися розміри екрана телефона (виміряти лінійкою або знайти значення в Інтернеті / налаштуваннях телефона)
  • Дізнатися роздільну здатність екрана (знайти значення в Інтернеті / налаштуваннях телефона)
  • Знаючи лінійні розміри екрана та роздільну здатність, знайти розмір одного пікселя

На малюнку справа – остання модель iPhone (на момент створення
цієї статті це iPhone 15 Pro Max), яка має роздільну здатність
2796 x 1290 пікселів

 

У лабораторній роботі "Вимірювання розміру пікселя смартфона" зберігаються всі переваги лабораторної роботи "Вимірювання товщини паперу", але додаються наступні:

  1. Учні здобувають корисні навички користування гаджетами (знайти роздільну здатність екрана у налаштуваннях або в Інтернеті)
  2. Учні дізнаються нову невідому інформацію про сучасні технології

 

Така постановка лабораторної роботи відкриває багато додаткових цікавих питань для обговорення:

  • Яка форма пікселя? Чи він квадратний або прямокутний?
  • Як відрізняються розміри пікселів на різних екранах (телефон, планшет, ноутбук, телевізор). Великою несподіванкою для учнів має стати те, що сучасних плазмовий телевізор з діагоналлю 32 дюйми має приблизно таку саму роздільну здатність, як і бюджетний телефон

Окрім того, тема екранів, пікселів та роздільної здатності загалом відкриває простір для самостійної роботи, презентацій та доповідей. Наприклад, що означає, що камера телефону має "якість", наприклад 20 МП (мегапікселів)? Що взагалі таке 1 Мегапіксель? І як нам вдається на екранах телефонів або комп'ютерів з маленькою роздільною здатністю ми можемо переглядати фото "якістю" у 100 МП?

Ми пропонуємо скористатися безкоштовним бланком для лабораторної роботи "Вимірювання малих величин".

Скачати бланк можна за посиланням