Квантовий Лев це команда авторів та ентузіастів, яка хоче зробити вивчення фізики у школах цікавіше, доступніше та ефективніше. Ми віримо, що фізику неможливо вивчити без експерименту, неможливо "повірити" в закони та закономірності, якщо не перевіриш їх самостійно.

В умовах повномасштабного вторгнення ми надаємо репетиторам та вчителям фізики сучасне, надійне та доступне обладнання для проведення лабораторних робіт та демонстрацій.

Ми пропонуємо не тільки готові комплекти обладнання, але і лабораторні роботи, які написані під конкретне обладнання. Всі методичні матеріали на сайті мають ліцензію Creative Common (CC BY-NC). Це означає що ви можете використовувати, редагувати та поширювати наші методичні матеріали для некомерційних цілей безкоштовно за умови вказування першоджерела.

Детальний опис проблеми:

  • Кожна сьома школа в Україні пошкоджена внаслідок повномасштабного вторгнення. Частина цінного фізичного обладнання втрачена, зламана або недоступна для використання з інших причин.
  • Частина учнів стали вимушеними переселенцями, частина учнів вимушені вчитися дистанційно через безпекову ситуацію. Вчителі вимушені емігрувати, викладати фізику онлайн, часто з різних причин не мають доступу до фізичного обладнання.
  • Через вторгнення учні отримують набагато гірший доступ до освіти. При цьому часто не можна покладатися на знання з минулих років, адже вимушений карантин під час пандемії COVID-19 у 2020 році також негативно вплинув на якість освіти
  • Сучасні технології (відеоматеріали, інтерактивні симуляції) активно впроваджуються та частково розв'язують проблему відсутності експериментів, але ми віримо, що цього недостатньо

Ми віримо, що проведення реальних фізичних досліджень розвиває в учнів м'які навички (soft skills), навички роботи з обладнанням, дотримання інструкцій та вдумливого читання. За результатами досліджень учні аналізують та інтерпретують результати, порівнюють результати  з вивченою теорією, а отже розвивають критичне мислення, отримують досвід проєктної діяльності, вчаться робити помилки та аналізувати їх і багато чого ще!

Цілі, як ми ставимо перед собою:

  • Створити комплекти обладнання для шкільних та домашніх експериментів за максимально доступною ціною
  • Максимально заохочувати у дослідженнях використовувати гаджети
    • як додаткове обладнання (як ліхтар, компас, диктофон, амперметр тощо)
    • для фіксації результатів (заохочувати робити фото та відео робіт)
  • Створити умови для залучення до експериментальної фізики всіх учнів, зокрема дівчат, подолати стереотип про фізику як "чоловічу науку". Для цього, зокрема, використовувати у методичних матеріалах фемінітиви та створювати гендерно-нейтральні легенди та описи до робіт
  • За можливістю, використовувати доступні та екологічні матеріали, обмежити вживання пластику, використовувати екопакування та матеріали зі вторинного перероблення

Цей проєкт ми вирішили назвали за іменем Льва Васильовича Шубникова, видатного радянського та українського фізика-експериментатора, з 1931 по 1937 рік керівника кріогенної лабораторії УФТІ (Українського фізико-технічного інституту) у Харкові, з 1935 року голови кафедри твердого тіла Харківського університету.  Детальніше про Льва Васильовича ми писали у блозі

«якби мене попросили назвати лише двох фізиків, які в максимальній мірі прославили українську науку, то я б назвав теоретика Л.Ландау і експериментатора Л.Шубнікова»

О.І. Ахієйзер, академік НАН України

За сфабрикованою «справою УФТІ» Лев Шубніков заарештований у серпні 1937 року та 10 листопада 1937 року розстріляний у віці 36 років. Розстріл було присвячено до 20 річниці "жовтневої революції". Місце розстрілу та поховання невідомі. Реабілітований посмертно у 1956 році секретним рішенням Верховного суду СРСР.

«Лев Васильович Шубников, безсумнівно, був одним з найвидатніших фізиків, які працювали у сфері низьких температур не лише у нас у Союзі, а й на світовому рівні. Багато його робіт й до цього часу є класичними. Говорити про його злочинну діяльність у галузі фізики низьких температур абсолютно абсурдно, зважаючи на те, що він був одним із творців цієї області у нас. Його гарячий патріотизм підкреслюється тим, що він добровільно залишив роботу у Голландії для праці на Батьківщині. Збиток, завданий вітчизняній науці передчасною загибеллю Л. В. Шубникова, важко переоцінити»

Л.Л. Ландау у записці до воєнного прокурора у 1956 році

У 2001 р. на честь Льва Шубникова названо премію НАН України за видатні наукові роботи в галузі експериментальної фізики.

Під час повномасштабного вторгнення, інститут УФТІ (зараз ННЦ ХФТІ) у Харкові неодноразово обстрілювався російською артилерією, у тому числі з реактивних систем залпового вогню, частина корпусів та цінного наукового обладнання наразі пошкоджені.