Платформу та інтернет-магазин "Квантовий Лев" ми вирішили назвали за іменем Льва Васильовича Шубникова (1901-1937), видатного радянського та українського фізика-експериментатора, з 1931 по 1937 рік керівника кріогенної лабораторії УФТІ (Українського фізико-технічного інституту) у Харкові, з 1935 року голови кафедри фізики твердого тіла Харківського університету.

Якби мене попросили назвати лише двох фізиків, які в максимальній мірі прославили українську науку, то я б назвав теоретика Л.Ландау і експериментатора Л.Шубнікова

О.І. Ахієйзер, академік НАН України 

Біографія

Лев Васильович Шубников народився у Петрограді (Санкт-Петербурзі) у сім'ї бухгалтера. Закінчивши передову гімназію, у 1918 році поступив у Петроградський університет на відділення фізики, з 1922 року працював у фізико-технічному інституті, перевівся в політехнічний університет.

З 1925 року одружений на одногрупниці та подрузі дитинства, майбутній колезі та докторі фізико-математичних наук Ользі Трапезниковой. 

Після закінчення у 1926 році політехнічного інституту, протягом 4 років працював у Лейдені (Нідерланди) у найкращій у світі на той момент Лейденській кріогенній лабораторії. Працював разом з нідерландським вченим Вандером Йоханнес де Хаасом, результатом спільної роботи було відкриття ефекту Шубникова — де Гааза, та публікація у найпрестижнішому науковому виданні світу "Nature".

Вільно володів німецькою мовою, зокрема писав нею свої статті. Під час роботи у Лейдені, Шубников з дружиною, яка працювала разом з ним у лабораторії, відвідували лекції видатних фізиків того часу, зокрема Ейнштейна, Паулі, Планка, Борна, Шредінгера та інших.

У 1930 році віза Шубникова не була продовжена радянською владою і він повернувся у СРСР. Після повернення майже одразу переїхав у Харків на запрошення фізика І.В.Обреїмова, директора Українського фізико-технічного інституту.

У Харкові Шубников використав весь отриманий досвід та заснував першу в країні кріогенну лабораторію в Харкові. Під керівництвом Льва Васильовича лабораторія швидко стала однією з найкращих кріогенних лабораторій у світі. Льву Васильовичу вдалося за короткий термін створити сильний колектив вчених, зокрема і тому, що лабораторія створювалася за зразком Лейденської лабораторії. У колективі заохочувалася наукова діяльність, культивувалася висока культура експерименту, повага до всіх співробітників, що вирізняло цю лабораторію від інших наукових закладів СРСР.

З 1935 року завідував кафедрою фізики твердого тіла в Харківському університеті. 

«Справа УФТІ». Арешт та розстріл

За сфабрикованою «справою УФТІ» Лев Шубников заарештований у серпні 1937 року. Зі спогадів дружини Ольги Трапезникової:

Вранці 6 серпня Лев Васильович повернувся з Криму. Несподівано під час обіду роздався дзвінок. Його терміново викликали в інститут. Додому він більше не повернувся.

Вночі до нас прийшли з обшуком. Під час обшуку знайдені "компрометуючі матеріали": плани міст Берліна та Лейдена (звичайні туристичні мапи)

31 серпня в мене народився син. Після повернення з роддому я ще два рази говорила телефоном з Львом Васильовичем. Давали нам дві хвилини. За деякий час після цього у мене зняли телефон.

За версією НКВД, Шубников був учасником "шкідницької трокцистської організації" що діяла в стінах УФТІ. За "версією слідства" Шубников разом з Ландау були "активними провідниками ідей" цієї "організації".  Згідно з обвинуваченням, "шкідницька організація" зокрема вела "підривну діяльність", яка була пов'язана з "небажанням вести в УФТІ розробки технічного та оборонного характерів".

У архіві КДБ зберігся протокол про допит Льва Шубникова від 7 серпня, на наступний день після арешту:

Питання: Матеріалами слідства управління державної безпеки Ви викриті як учасник контрреволюційно-шпигунсько-диверсійної організації. Слідство вимагає від Вас вичерпних правдивих показань.  

Відповідь: Свою вину в причетності до контрреволюційно-шпигунсько-диверсійної організації заперечую. Показань ніяких давати не бажаю, оскільки ні в чому себе винуватим не визнаю.

Питання: У зв'язку з заявленим Вами бажанням дати показання, слідство дозволило Вам викласти їх нижче.

Відповідь: Відповідати слідству буду лише на питання, які будуть поставлені переді мною.

 

Пізніше в той самий день, згідно з архівами, Лев Васильович написав наступну заяву:

ЗАЯВА

Цією моєю заявою я визнаю свою вину перед радянською владою і хочу у майбутньому, якщо мені буде надана можливість, чесною та добросовісною працею спокутувати провину.

Заохочений цією метою, я заявляю, що є членом троцкистською шкідницькою групи, яка працювала в стінах Українського фізико-технічного інституту. Я обіцяю слідчому надавати чесні та вичерпні свідчення як про свою діяльність, так і про діяльність інших осіб. Я сподіваюся, що моє добровільне зізнання хоча б трохи зменшить важку кару і дозволить мені повернутися до праці, яка є у нашій країні справою мужності, честі та героїзму.

Згідно з розсекреченими документами НКВД, Льва Шубникова розстріляли 10 листопада 1937 року у віці 36 років, через 3 місяці після арешту. Розстріл було присвячено до 20 річниці "жовтневої революції". Місце розстрілу та поховання невідомі. Загалом, під час великого терору 1937 року було заарештовано 11 співробітників УФТІ, 5 з них розстріляно.

Зі спогадів дружини:

13 листопада прийшли з обшуками до мене. Після обшуків з моєї квартири викликали машину. Мене врятував Міша, йому було 2.5 місяці і залишити його було ні з ким. Тому з мене взяли підписку про невиїзд.

Після цього мене викликали в дирекцію УФТІ і, після того як відмовилася віхреститися від Льва Васильовича, запропонували подати заяву про звільнення за власним бажанням. З відомчої квартири мені довелося виїхати, і я з Мішею тимчасово поселилася в сарайчику на Холодній горі. З великим трудом мені вдалося отримати з НКВД довідку про те, що Міша його син і тоді я змогла зареєструвати сина Шубниковим Михайлом Львовичем

28 листопада 1937 року Лев Васильович засуджений трійкою на 10 років ув'язнення без права переписки. Я так і не знаю, чому його було заарештовано і за що він засуджений. Більше я Льва Васильовича не бачила і жодних повідомлень від нього не отримувала.

На цьому і закінчилося наше подружнє життя. Прожили ми разом зі Львом Васильовичем всього 12 років.

Після арешту та розстрілу Лев Шубникова, вдова вченого, доктор фізико-математичних наук Ольга Трапезникова була вимушена припинити наукову роботу і протягом двох років не могла знайти роботу. Тим не менш, у 1939 році вдалося випустити статтю у престижному науковому журналі Nature за результатами її попередніх досліджень, де вона була вказана співавторкою.

За напівформальною рекомендацією слідчого Ольга Трапезникова покинула Харків та у 1940 році повернулася у Ленінград (Санкт-Петербург), де змогла влаштуватися на роботу у місцевому університеті.

Реабілітація. Пам'ять та вшанування

Лев Васильович Шубников реабілітований посмертно у 1956 році секретним рішенням Верховного суду СРСР. У свідоцтві про смерть, яке надіслали вдові вченого у 1956 році вказана сфальсифікована дата смерті, 8 листопада 1945 року. У архівах НКДБ збереглося окреме розпорядження про фальсифікацію дати смерті Шубникова. 

Лев Васильович Шубников, безсумнівно, був одним з найвидатніших фізиків, які працювали у сфері низьких температур не лише у нас у Союзі, а й на світовому рівні. Багато його робіт й до цього часу є класичними. Говорити про його злочинну діяльність у галузі фізики низьких температур абсолютно абсурдно, зважаючи на те, що він був одним із творців цієї області у нас. Його гарячий патріотизм підкреслюється тим, що він добровільно залишив роботу у Голландії для праці на Батьківщині. Збиток, завданий вітчизняній науці передчасною загибеллю Л. В. Шубникова, важко переоцінити

Л.Л. Ландау у записці до воєнного прокурора у 1956 році

Вдова вченого Ольга Миколаївна Трапезникова виїхала з Харкова та пропрацювала в Ленінградському університеті до самої смерті у 1996 році. Після розпаду СРСР їй вдалося отримати доступ до архівів КДБ та дізнатися про справжню долю свого чоловіка.

У 2001 р. на честь Льва Шубникова названо премію НАН України за видатні наукові роботи в галузі експериментальної фізики.

Під час російського повномасштабного вторгнення, інститут УФТІ у Харкові (зараз ННЦ ХФТІ) неодноразово обстрілювався російською артилерією, у тому числі з реактивних систем залпового вогню Град. Частина корпусів та цінного наукового обладнання наразі пошкоджені.

Науковий доробок

Протягом свого короткого життя зробив вагомий внесок у вивченні фізики низьких температур, зокрема, у 1935 році першим у світі експериментально відкрив надпровідники II роду. Експериментально досліджував явища надпровідності та надплинності, працював над отриманням рідкого водороду, азоту, гелію. Класичним експериментом став експеримент Шубникова з виміру магнітного моменту протона.

Колега та друг родини Шубникових Лев Ландау пізніше отримає Нобелівську премію "за піонерські теорії конденсованих середовищ й особливо рідкого гелію". Ще одна команда з трьох фізиків (Абрикосов, Гінзбург та Леггет) отримають Нобелівську премію у 2003 році за створення теорії надпровідників II роду, яка пояснювала результати експериментів Шубнікова.

Окрім видатного наукового доробку, Шубников був талановитим викладачем. Колеги по лабораторії та учні Шубникова стали видатними фізиками-експериментаторами, зокрема фізик-експериментатор М.Є.Алексєєвський